4 Kasım 2011 Cuma

Erasmus Nedir ve Erasmus Sınav Tarihleri

Şimdi öncelikle erasmus nedir?

Klasik olarak cevaplamayacağım bu soruyu. Peki yenir mi, içilir mi? Efendim erasmus denen şey ne katı ne de sıvı bir şeydir, bu yüzden ne yenir ne de içilir. Çoğu zaman erasmus hissedilir. Nasıl ve ne zaman hissedersiniz biliyor musunuz: Polonya'da (benim şuanda bulunduğum yer) kışın -20 derece soğuk havada dışarıya bir paket sigara almaya çıktığınızda ya da -25 derece soğuk havada kız arkadaşınızı tren istasyonuna almaya giderken hissedersiniz erasmusu; Viyana'da Türk ehliyeti ile araba kullanırken öğrenci başınıza 600 euro ceza yediğinizde içinizde kabaran öfkenizde hissedersiniz erasmusu; bir partide, damarlarınızda dolaşan alkolün size verdiği cesaret ile hoşlandığınız kıza sonunda "oh du yu noğv det ay lağyk yu? ööğğk pardon!" diyebildiğiniz an hissedersiniz erasmusu. Fakat erasmusa gidene dek benim yazdıklarımda hissetmeye çalışırsınız erasmusu.

Biliyorum bu son cümle çok zalimce oldu. Ama ağlamak olmaz. Zaten bu blog'u okuyorsanız hissedebilmekten öteye geçebilmek için buradasınız. O zaman yazımıza şu soruyu sorarak başlayalım: Ne zaman olur bu erasmus sınavı, nereden öğrenebiliriz bunu?

Her biri en az 18 yaşında olan pek sevgili üniversite talebeleri, erasmus denen olayın en basite indirgenmiş hali yabancı bir ülkeye gitmektir. Yabancı ülke söz konusu olduğunda ise uluslar arası bir mevzu vuku bulmuş oluyor. Uluslar arası bir mevzu vuku bulduğunda ise okullarda "Uluslararası Ofis" devreye giriyor. Bakın, çok basit bir mantık yürütme ile sınavın hangi tarihte olacağını kime soracağımızı bulduk.

Bu sınava son başvuru tarihleri okuldan okula değişiklik göstermekle birlikte genelde eylül ayı sonu, ekim ayı ortası gibi olur. Diğer sınavın son başvuru tarihleri de tahminimce ikinci dönem başladıktan 1 ya da 1,5 ay içinde olur. Tabi bazı okullar senede tek bir sınav yapıp güz yarı yılı ve bahar yarıyılında gidecekleri tek seferde seçiyor olabilir. Mesela bizim okulun eski sistemi öyleydi; dikkatli olmak lazım.

Şimdi buraya kadar iyi güzel hoş. Ama gel gör ki öğrencinin doğasında unutmak vardır. Ödevler unutulur, yazılması gereken raporlar unutulur, yetişmesi gereken projeler unutulur, çalışılması gereken quizler unutulur, unutulur da unutulur. Sınava son başvuru tarihi neden unutulmasın di mi canını yediklerim? Yani çok ta gerekli olan bi davranış gibi empoze etmiyorum, amma velakin insanız sonuçta... Arkadaşlar böyle durumların olma ihtimaline karşı her zaman ayık olmak lazım. Bu ayık olmak kavramının içini doldurmak lazım:

Bölümünüzde ve sınıfınızda her zaman en ön sırada oturan, tıpkı mahkemelerde hakimin ağzından her çıkanı yazan zabıt katipleri gibi hıyarlar vardır (Mesela ben tam o kıvamda bir hıyarım, evet evet ben de öyleyim). Böyle arkadaşlarınız çoğu zaman Üds ve Ales sınavlarından tutun da Maliye Bakanlığı İç Denetçi Aday Belirleme Sınavı'nın tarihlerine kadar neredeyse tüm sınavların tarihlerin ezbere bilir. İşte böyle durumlarda bu tarz arkadaşlar sınav tarihlerini kendi aralarında konuşurlar. Avına yaklaşan bir aslan misali ürkütmeden yaklaşmak lazım onlara. Kulak kabartıp gizlice sınav tarihini bir yere not etmek lazım.

Gençler bir de "Ehehe olum sınav tarihi şu zamanmış, unutmayalım ha!" diye yavşak yavşak gezen yakın dostlarınız olabilir ortalıkta. En önemlı anımsatıcı o dostlarınızdır. Onlardan birisine de sahibim, çok severim keratayı. Ozan naber bro? :)

Şimdilik bu yazı bu kadar panpalar.

PS: Maliye Bakanlığı İç Denetçi Aday Belirleme Sınavı 18 Eylül'deydi, çoktan kaçırdınız sınavı.

Özet: Erasmus sınavı için son başvuru tarihini kaçırmayınız efenim.

Uncle Jesse

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder