30 Kasım 2011 Çarşamba

Erasmus'ta Konaklama Sorunsalı

Naber la düzenbaz emlakçı canolar? Bugün nasılsınız inşallah? Güzel... Bugün iyi olduğun belli zaten, gözlerinizin içi çakmak çakmak parlıyor. Bugünkü konumuz başlıktan da anlaşılacağı üzere "konaklama sorunu". Yaklaşık 1 aydır hâlâ daha başlıktan anlayamayanlar için bugünkü konumuzun "konaklama sorunu" olduğunu ya sabır ve la innâ kuvvet çekerekten üzerine basa basa söylüyorum.

Şimdi biletlerinizi aldınız he mi canolar? Herşey tamam gibi görünüyor he mi? Olum herşey tamam değil, kızım hâlâ daha noksanlarımız var. Noksanımız ne mi? A be yavrucum, uçaktan inip yabancı memlekete adımını attığında nerede kalacaksın? Nerede konaklayacaksın? Kafanı nereye sokacaksın? Sen kafanı sokacak bir yer bulana kadar kimler kafasını sana sokacak?

Başlıyoruz... Gençler yabancı bir ülkeye ilk defa geldiğinizi farzetmesem de istisnalarınız hariç bi çoğunuz hiç bilmediğiniz bir ülkeye adım atıyorsunuz. Dolayısı ile "bi arkadaşın babasının dayısının bi tanıdığı benim gideceğim ülkede yaşıyormuş, yer bulma konusunda bana yardım edecek"çiler hariç hepiniz yılların klasikleşmiş ama hâlâ daha kapalı gişe oynayan bir filminin figüranlarısınız. Öncelikli olarak kalacak yer konusunda tanıdıkları ve dayıları olanları anladık ta bahtsız bedevilerimiz ne yapacak? Merak etmeyin olum, deplasmanda değilsiniz, burası da kutuplar gibi soğuk. Hehehe...

Canolar, böyle durumlarda öğrencinin kurtarıcısı her zaman için hostel denen kutsal mekanlar olmuştur. Sayın talebe canımı sıkma benim, hotel demedim hostel dedim. Hostel ne mi demek? Yuh! Beden yaşı gibi beyin yaşınızın da en az +18 olduğunu düşünüyordum düzenbaz emlakçı cano, ama beni yanılttın.

Hostel demek öğrenci oteli demek. Hotel denen yerde takım elbise giyenler kalır, restoranta gidip "A la vapeur pişmiş fond de veau soslu kırmızı et rica edebilirmiyim acaba?" diyen insan kalır, mekana gidip Cosmopolitan ya da Mojito sipariş eden kalır. Hostel denen yerde ise kot pantolon-tişört giyen kalır, dürümcüye gidip "Ağbi çek bi urfa!" diyen insan kalır ya da mekana gidip bira ya da votkaya abanan kalır. Hehehe... Şimdi netleşti mi herşey?

Nereden mi bulacaksınız bu hostel denen yerleri? Anlatıyorum sayın düzenbaz emlakçı arkadaşım, az bi sözümü kesme. Hostel bulmak kadar basit birşey yok arkadaşlar. Hatta dünya üzerindeki bir çok hostelin fiyatını, adres bilgilerini ve boş oldukları günlerine varıncaya kadar herşeylerini sorgulatabileceğiniz bir site mevcut. Hemen yazıyorum siteyi:

www.hostelworld.com

Bu adresten istediğiniz ülkenin istediğiniz şehrindeki istediğiniz fiyat aralıklarına sahip zilyar tane hostel aratabilirsiniz. Sehre gitmeden önce kalacağınız hostel'ın haritadaki konumuna bakabilir, resimlerini görebilir, fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Reklam repliği gibi mi oldu sayın talebe? Hehehe... Ben Polonya'ya gelmeden önce rezervasyonumu bu site üzerinden yaptım ve gayet te başarılı bir şekilde çalışıyor site. Peki bu hostelların koşulları nelerdir? Valla aradaşım gideceğin ülkenin şehrine, hostel'ın bulunduğu bölgeye ve hostel'ın imkanlarına göre değişir. Ama genelde günlük en ucuz 6-7 euro'ya odalar bulabilirsiniz.

"Aaaaaağbi inanılmaz ucuzmuş!"
Olm bak sana çok pis sinir oluyorum. Hep böyle harfleri uzataraktan konuşuyorsun ya, sopayı yiyeceksin bi gün benden. Evet epey ucuz fiyatlar, ama sor bi neden diye? Çünkü bir odanın içinde genelde 6-8 kişi kalıyor da ondan. Ama yine de bu olaya Kredi ve Yurtlar Kurumu mantığı ile yaklaşmayın. Hostellar eğlencelidir, dünyanın her yerinden insanla tanışabilirsiniz bu kutsal mekanlarda. Örneğin hostellar sayesinde ekstradan Brezilyalı bir arkadaşım, 4 tane İspanyol kız arkadaşım, bir Rus ve bir de Amerikalı arkadaşım oldu. Bir de bizim Temel. Abov! Herkes sığınaklara kaçsın, nükleer espri patlattım. Hehehe...

Unutmadan söyliyeyim: Allah muafaza, olur da ev bulamazsanız Gdansk'taki hostel sahiplerinin çoğu iyi niyetli insanlar ve aylık kalmak istediğinizi söylemeniz durumunda gerekli indirimi yapıyorlar.

"Koca erasmus hayatı hostelda geçmez yahu, sence de ev bulmak lazım, değil mi Jesse Amca?"
Haklısın panpa, ben de zaten Gılgamış destanı uzunluğundaki bu yazıyı senin ev bulmanı kolaylaştırmak için yazıyorum.

Tamam arkadaşım, apartta bir kaç gün kaldın veya kalmadın, ev lazım mutlaka. Peki Gdansk'ta bir evi nasıl bulacaksınız? Buradaki apartman dairelerinin koşulları nelerdir? Ortalama fiyatları nelerdir? Biliyorum bunları hep merak ediyorsun, tek tek anlatıcam.

Önce buradaki kiralık emlakların koşullarından bahsedeyim. Evlerin çoğu bizim Türkiye'deki evlerden ufak. Örnek vermek gerekirse 70-80 metrekare arasında bir daire için gayet büyük/uygun yorumlarını duymak mümkün. Genelde aileler 60-100 metrekare arası evlerde yaşıyorlar. Bir çok evin de 45-65 metre kare arası olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kiracıları büyük bir sıkıntıdan ve maddi külfetten kurtaran başka bir olay ise ev sahiplerinin kiraya elektrik, doğalgaz, su ve internet gibi faturaları da dahil etmesidir. Kafanıza göre takılıyorsunuz, gaz parası ne gelirse gelsin, elektrik faturası ne gelire gelsin ev sahibi sizin kira olarak ödediğiniz ücretten ödüyor bu faturaları.

"Jesse amca peki eşya olayını nasıl yapıcaz? Orada kapkacak fiyatları ne alemde? Yatak almaya kalksam cebimden ne kadar para çıkar?"
Cebinden hiç para çıkmaz sayın dalavereci emlakçı arkadaşım. Burada eşyasız ev bulmak çok zor. Yine de eşyasız ev bulmayı başardıysan helal olsun sana, sayılı salaklardansın demektir. Evde en azından 1-2 yatak, 1 masa, bir kaç parça sandalye ve 1 tane de olsa koltuk mutlaka vardır. Diyelim ki yorganın yok, ev sahibinden iste. Ciddiyim olum istesene. Hemen kendi evinden çeyizlik yorganını çıkarıp karısına/annesine/kuru temizlemeciye neyse artık temizletip sana veriyor. Yatağın mı yok? Ev sahibinden iste. Çok pahalı olmamak şartıyla sana bir yatak alıp getiriyor. Burada kiracı isen kral sensin, unutma. Ev sahibi evin eksiklerini tamamlamak zorunda. "Zorunda" dedim diye bokunu da çıkartma. Tutup kuştüyü yatak istemenin yada eve devasa bir LCD televizyon istemenin manası yok.

Peki evi nereden bulacaksınız? Ev arkadaşını nereden bulacaksınız?
Burada evlerin camlarında "Sabisinden kiralık kalüfüferli dayire" yazan yerler bulamazsınız. O zaman ne yapıcaz? Çakal seni, nasıl da biliyorsun interneti kullanmamız gerektiğini.

Ama ev bakacağınız internet adreslerini yazmadan önce size Gdansk ile ilgili bir kaç ip ucu vereyim. Hangi bölgelerde ev bakmak sizin için iyi olur onları bi anlatayım.

Wrzeszcz: Gdansk Politechnika Üniversite'nin içinde bulunduğu bölgedir. Gdansk University of Technology (Gdansk Politechnika demek) ve University of Gdansk'ta okuyanlar rahatlıkla bu bölgeden ev bakabilirler.

Oliwa: University of Gdansk'ın bulunduğu bölge. University of Gdansk'ta okuyanların yanı sıra GUT'ta (Gdansk University of Technology) okuyanların da tercih ettiği bir bölge.

Aniolki: Sehrin merkezi diyebilirim. Herkesin tercih ettiği bölge.

Srodmiescie: Old Town burada. Sehrin merkezi. Burayı da herkes tercih ediyor.

Zaspa: Erasmus öğrencileri tarafından fazla tercih edilmemekle birlikte bu bölgede kalanlar da yok değil.

Bir de Sopot'ta okuyanların yanı sıra GUT veya University of Gdansk'ta okuyan bir çok kişi Sopot'ta eve çıkıyor. Eğlencenin asıl merkezi Sopot. Bir çok bar, pub, gece kulübü, disko ve bilimum eğlence mekanları bulunmakta. Trenle University of Gdansk'a 15dakika, GUT'a ise 18 dakika mesafede. Uzak değil olum, genç insan olacaksın bir de!

Peki bölgeye karar verdik fakat fiyatlar ne alemde? Genç talebe, Avrupa'nın hemen hemen her yerinde konaklama Türkiye'ye göre pahalı, fakat Polonya'da konaklamak ise Avrupa'ya göre ucuz. Ortalama kelle başı 160-200 euro arası paraya 2 kişi paşalar gibi ev bulursunuz. Merkezi ve güzel yerlerde. Bu fiyat gerçi ortalamanın birazcık üstü oldu ama olsun. Kendinizi kötüye alıştırın ki güzel sonuç çıkarsa kârınıza olsun, kötü sonuç çıkarsa da en azından "zaten bunu bekliyordum" dersiniz. Kişi sayısı arttıkça kelle başı fiyatlar da düşer gençler, bunu da söylemiş olayım.

Neyse cano, bölgeleri de yazdım, sırada ev aramak için yardırabileceğiniz siteler var. Ama üzülerekten söyüyorum ki o kadar çok erasmuslunun ekmeğini yemelerine rağmen ev aramak için doğru düzgün bir İngilizce siteleri yok. Varsa yoksa vici vıjı jaş gibi kelimelerle dolu olan Polonca... Bak bak, triplere girdim lan.

Önemli hatırlatma: Siteler genelde Polakça olduğu için google chrome ile açıp chrome'un translatorundan faydalanın.
Daha da önemli hatırlatma: Sakın! Sakın ola ki Polakça'dan Türkçe'ye çeviri yapma çünkü google translate Türkçe çeviri konusunda sıçışlarda. Polakça-İngilizce çeviri iyidir.

Ev aramak için siteler:

1. http://ogloszenia.trojmiasto.pl/nieruchomosci-mam-do-wynajecia/
(dip not: Ev aramak için sol taraftaki menüyü kafanıza göre doldurun. Sonra ev aramak istediğiniz bölgeler kısmını tıkladığınızda üstte 4-5 tane sekme açılacak. Map/harita'yı tıkladığınızda şehrin bölge bölge ayrılmış haritasından seçimler yapabilirsiniz)
2. http://www.oferty.net/
3. http://domy.pl/
4. http://www.morizon.pl/
5. http://www.gdansk-online.eu/index.php

Hadi diyelim evi tuttunuz, ev arkadaşı nasıl bulucaz? Sayın talebe, hem o kadar eşşek aynı zamanda da o kadar asosyal kişiliğe sahip olamazsın değil mi? Elbet bi türk denk getirirsin, hehehe... Şaka bi yana erasmus programının formatı gereği eve mutlaka en az bir yabancı alın arkadaşlar. Biliyorum biz Türk'ler bir yerde öbeklendik mi bizi zor dağıtırlar ama bu tutumumuzdan vazgeçmeliyiz. Eve en az bir ybancı alın derim ben. Hem dilinize katkısı olur... Hele erkekseniz yabancı kızla eve çıktınız mı, ya da kızsanız yabancı erkekle eve çıktınız mı şenlik var demektir. Pis talebe, hemen aklına fesat şeyler getiriyorsun. Gerçekten çok keyifli hikayeler duyuyorum bu konuda bir kaç arkadaşımdan. Herkes gayet te birbirine saygılı davranıp kendi mastürbasyonunu kendi yapıyor. Neyse sinirlenmicem, hehehe...

Ev arkadaşı bulamayacak kadar asosyal olan eşşekler için ev arkadaşı bulma şeysi:

http://www.wspollokator.pl/

Tamamdır genç, bu blog yazımda da seni ev sahibi yapıp asli görevimi yerine getirdim. Bi sonraki blog yazısında görüşünceye dek efendim, naş naş!

PS: Bu yazı gizli PS'ler içermektedir. 18 yaş ve altı için uygun değildir.
Özet: Ev alma komşu al.

16 yorum:

 1. işe yarar çok bilgi var, keyifli de bi yazı olmuş. sağolasın.

  YanıtlaSil
 2. Afiyet bal şeker olsun sayın talebe.

  YanıtlaSil
 3. ADANA MEYDAN, yorumunu yanlislikla sildim. Yazdigin buydu sanirim:
  "reyizzzz büyüksünn de tek soru var sana..100 kontör yada kontör nasıl alıyorsun nakadar ordA?"

  Simkart aliyorsun sayin talebe, simkartlar bedava. Sadece 5 zloty (1 euro 10 cent kadar bisey) odeyip hattini aliyorsun. Sonra herhangi bir markete girip simkartinin markasini soyleyip icine yuklemek istedigin para miktarini seciyorsun. Onlar sana bir fis veriyorlar, fiste yazan 14 haneli numarayi operatorunun sana verecegi ozel kontor yukleme kombinasyonu ile giriyorsun hepsi bu kadar. Ornegin benim hattim icin kontor yukleme numarasi *109*14haneliNumara#

  YanıtlaSil
 4. merhana, öncelikle tecrübelerini paylaştığın için teşekkür ederim.
  sorkmak istediğim birkaç konu var;
  opole üniversitesi makine mühendisliği eğitimi ingilizce mi lehçe mi? bölümün sitesi lehçe oldupu için pek bişey anlamadım, ingilizce seçeneğinde de pek fazla bilgi yok.
  http://www.wm.po.opole.pl/
  0 lehçe ile gidip bölüm lehçe ise ne kadar zorlanırız?
  0 lehçe ile gidip bölüm ingilizce ise ne kadar zorlanırız?
  polonyada halkın tahminin % kaçı ingilizce biliyordur?
  öğrencilerin % kaçı ingilize biliyordur?

  şimdiden teşekkür ederim
  burcu.

  YanıtlaSil
 5. Inan ben de bulamadim. Su adrese bi mail at istesen: kis.audyt@po.opole.pl

  0 lehce ile gidip bolum Lehce ise dersleri anlamanin mumkunati yok bence. Cunku inan cok zor bir dil.
  0 lehce ile gidip bolum inglizce ise zorlanma orani sana bagli; Ingilizce seviyene bagli, hocalarinin erasmus ogrencilerine gosterecekleri hosgoruye bagli.

  Gecen gun anket yatim, Polonya halkinin %46'si Ingilizce biliyor. Saka saka, anet yapmaya firsatim olmadi, hehehe...
  Ogrencilerin cogu Ingilizce biliyor, rahat ol. Genc kesimde genede problem yok ama orta yas ve yasli kesim ingilizce bilmiyor.

  YanıtlaSil
 6. güzel bi yazı olmuş emeğine sağlık.. benim sormak istediğim bi sorum var ben seneye güz dönemi için kazandım erasmusu gideceğim yer WYZSZA SZKOLA BANKOWA W GDANSKU yazında bu üniversite hakkında hiç bassetmemişsin bi an ulen noluyor şehrin dışanda dağ da tepede mi yoska bizim okul diye düşündüm yazını okuduktan sonra bi bilgin var mı bu üniversite hakkında

  YanıtlaSil
 7. Tesekkur ederim talebe. Okulun sehrin disinda ya da dagda degil ama tam olarak bir tepenin uzerine kurulu. Yanlis hatirlamiyorsam II. Dunya savasindan kalma eski ve guzel bir bina da sizin okula dahil. Dersleriniz cok kolay, sinav olmuyorsunuz ve projelerini zamaninda teslim edersen direkt AA alip geciyorsun. Okula gidip devam etme zorunlulugu da koymuyor sizin hocalariniz ki zaten cogu dersleri Ingilizce anlatmadigi icin devam etsen de birsey degismiyor. Sadece Polakca dilini ogrenmek istersen o derslere katiliyorsun o kadar. Sanslisin sayin talebe. Tabi bu dediklerim isletme bolumunde okuyorsan gecerli ki tahminimce o bolumde okuyorsun.

  YanıtlaSil
 8. aynen Uncle Jesse. Polanyaya gidene kadar seni blog u ezberliycem herhalde cok yararlı bir blog olmuş.

  YanıtlaSil
 9. Tip fakültesi nasil acaba :) karar asamasindayim da Portekiz'e gitme ihtimalim de var. Yazı süper Olmuş elinize saglık

  YanıtlaSil
 10. Tip fakutesi hakkinda maalesef ki hic bilgim yok sayin talebe.

  YanıtlaSil
 11. slm,kielce de,türk bankası,türk lokantası yada kebabcısı varmı...pansiyon,yada yurt gibi bir yerde 1 kişi aylık kaç zorty..1 kebap+1 kutucola vs.kaç zeroty.kielceye en kolay gidiş nasıl,hangi hava yolu tercih ..teşekkürler

  YanıtlaSil
 12. Turk bankasi = yok
  Turk lokantasi & kebapcisi = var
  Konaklama = kalacagin otele pansiyona gore degisir
  Gdansk'ta 1 porsiyon kebap = 13-15 zloty
  Varsova'da 1 porsiyon kebap = 7-10 zloty

  Ucak bileti icin:
  http://ujesse.blogspot.com/2011/11/selam-homosapien-naslsn-insallah-suana.html

  YanıtlaSil
 13. italya hakkında konaklamaya dair bir bilgin var mı?
  kezban romada gibi gitmeyelim oralara :D

  YanıtlaSil
 14. Paylaşımlarınız harika doğrusu, çok işime yaradı.Bizde web reklam konusunda yardımcı olabiliriz.

  YanıtlaSil