23 Kasım 2011 Çarşamba

Polonya/Gdansk'ta Gece Hayatı

Selam barmen ve dansçı kız arkadaşım. Naber la canını yediğim? Umarım keyifler yerindedir, çünkü yerinde değilse bile keyiflerinizi yerine getirecek bir konudan bahsedicem bugün. Başlıktan da anlaşılacağı üzere bugünkü konumuz Polonya/Gdansk'ta gece hayatı; başlıktan anlayamayanlar için bugünkü konumuzun Polonya/Gdansk'ta gece hayatı olduğunu söylemek fayda var, hehehe...

Gel sevgili Dj arkadaşım, beri gel. Gdansk gece hayatı hakkında bilgi vericem sonra Hugh Hefner hesabı alemlere akarız. Hugh Hefner kim mi? Onu da öğreticem sana sayın bodguard kankam.

Canolar, dans severler, parti severler, Gdansk'ta gece hayatı gayet canlı, hareketli ve kıpır kıpır. Perşembe-pazar günleri arasında canlılığı tavan yapan barlar/diskolar/gece kulüpleri/pub'lar, hareketliliklerini sabahın erken saatlerine kadar korurlar. Saat 11'den itibaren sokaklarda sallanarak gezen insanları, kafası güzel olmuş ve bağırarak şarkı söyleyen insanları, sokağın ortasındaki kusmuk kalıntılarını... N'oldu Fatmagül, neden hemen suratını ekşittin?

Velhasıl diyeceğim o ki gece hayatını seven bir talebe için Polonya/Gdansk gayet uygun bir mekan. Sehirde canlı müzik eşliğinde nezih bir ortamda içki içebileceğiniz publardan tutun da konsept partilerin yapıldığı, içkinin Trevi Çeşmesi gibi aktığı mekanlara kadar kadar geniş bir yelpaze var burada.

2011/2012 Gdansk, ESN Polish Party

2011/2012 Halloween, Sopot Versalka Club

Aslına bakarsanız erasmus öğrencileri için iki farklı parti türü var burada: Erasmus partisi ve erasmus partisi olmayan partiler. İsteseniz de istemeseniz de olay bir süre sonra bu noktaya kayıyor. Hemen bu konuyu biraz açayım. Erasmus partileri adından da anlaşılacağı gibi mekanda %90 oranında erasmus öğrencilerinin bulunduğu partilerdir. Peki kim düzenler bu erasmus partilerini? ESN ofis, mentorlarınız veya bir erasmus öğrencisi düzenleyebilir. Peki ESN ofis nedir? ESN ofis bence insanın üzerine yakışanı giymesidir, hehehe...

Hazır erasmus partilerinden konuyu açtım, yardırmaya devam edeyim. Canolar, erasmus partileri candır, canandır. Bir sürü erasmus öğrencisi ile tanışma fırsatınız oluyor. Bir de "erasmus" kelimesinin kaynaştırıcı özelliği olduğu için herkes "Vaaayyy kardeşim sen nerden geliyorsun? Tanıştığımıza memnun oldum, şerefe!" modunda dolaşıyor. Evet, güzel partilerdir. Bazı zamanlarda erasmus öğrencileri arasında çöpçatanlık yapmak için konsept partiler bile düzenlenir. ESN kart çıkardığınız vakit içkiler indirimli olur. (İçkiler zaten ucuz, bir de indirimli olunca...). Gel gelelim işin sıkıcı kısmına... Sıkıyor be kanka. 1 erasmus partisine gidiyorsun, Karolina, Maria, Anna ile tanışıyorsun. 3 erasmus partisine gidiyorsun; Karolina, Maria ve Anna yine orada; ekstradan Magdelena ile tanışıyorsun. 6 erasmus partisine gidiyorsun; Karolina, Maria, Anna ve Magdelena yine orada, ekstradan Fernando ve Hamza ile tanışıyorsun. 9 parti sonra zaten herkes birbirini tanımış oluyor ve yeni birisi ile tanışmamış oluyorsun. Ama yine de sıkıcı olduğu kadar eğlenceli de oluyor. Nasıl oluyorsa artık...

Gelelim erasmus partisi olmayan partilere... 1 kere bir mekana gidiyorsun Paulina, Maria, Beatka, Lucja, Olenka, Zuzia ile tanışıyorsun. 2'nciye partiye gidiyorsun Ewa, Gosia, Wiktoria, Roksana, Cristina ve Leosia ile tanışıyorsun. Anladın sen aradaki farkı, hehehe...

Peki Gdansk'ta en popüler mekanlar nereleridir? Onları da hemen sayayım cano: Parlament Club, DD Club, Absinthe (burası mini mini bir mekan ama inanılmaz kalabalık oluyor), Kwadratowa (Kıfatratova diye okunuyor), Nowa Republika (Burası isim değiştirdi, yeni ismini hatırlamıyorum), Irish Pub ve ismi şuanda aklıma gelmeyen 1-2 mekan daha.
"Ağbi iyi güzel hoş ta bu kadar mekan bana yetmez, ben tam bir parti çocu..."
Çötööönnnkkk...!!! Uçan terliği böyle yersin azğının merkezine merkezine, hehehe... Sevgili part boy/party girl bu kadar mekan seni kesmiyorsa hemen bir kaç km ötede Sopot diye bir şehir var ki orası gece hayatının merkezi. Üçmilyonyediyüzkırkaltıbinaltıyüzseksendört tane gece kulübü ve bar vardır heralde. Bu da seni kesmezse gel ben seni kesicem, söz.

"Abi kulüpler falan iyi de içkilerden haber ver sen."
Vereyim yeğenim. Röpdöşembırımı giyip partiye gittiğimde 1 bardak viskiyi mekanına göre farklılık göstermekle birlikte 14-18 zloty'e içiyorum. Kot pantolonumu giyip mekana gittiğimde 50'lik biramı 4-7 zloty'e içiyorum, kumaş pantolon üzerine hawaii gömleğimi giyip mekana gittiğim zaman kokteylimi 8-20 zloty'ye içiyorum, hiçbirşey giymeyip mekana gittiğim zaman votka enerjiyi 7-10 zloty'ye içiyorum. Bu fiyatlar ortalama fiyatlardır. Mekandan mekana farklılık gösterebilir ama genelde bu yelpazededir.

Hazır içki demişken bahsetmeden edemeyeceğim. Olum bunların Zubrowka diye bir votkaları var, iç iç doymuyorum. Yok böyle bir tat. Bu votkayı sürekli sek içer olduk. Ama orjınalinde 100% elma suyu ile karıştırıyorsun. İşte o zaman nirvanaya ulaşıyorsun.

Neyse genç, bugün sınavdan çıktım. Saat daha erken ama ben yatar. Kalın sağlıcakla...

PS: Hugh Hefner
Özet: Gdank = Eğlence + Gece hayatı
4 yorum:

 1. gece hayatı cok yuksek oldugunu ogrendık sayenızde, içki ucuz ortam güzel peki uyustrcu durumları ne alemde.

  YanıtlaSil
 2. O taraklarda bezim olmadigi icin sorunu cevaplayamayacagim talebe. Ama kimse gelip boyle konularda beni rahatsiz etmedi 'gel sen de bizimle kullan' vs tarzi diyaloglar yasanmadi. Uyusturucu kullanmak istiyorsan zaten hic kimsenin zehirlenmesine yardimci olmam, ama eger ki orada boyle ortamlardan sakinmak icin soruyorsan rahat ol diyebilirim. Bilmiyorum, kullanan vardir mutlaka fakat bana bu konuda hic bir rahatsizlik verilmedi.

  YanıtlaSil
 3. Sit, drink, talk, party near camp-fire or inside the house !!!! There were around 500 people. more info in
  Study in Poland

  movie from last party :)
  http://youtu.be/3kwFV-OGgzo

  YanıtlaSil
 4. ya gece hayatı fln neyse de benim polonyada dersleri vermekte zorlanmayacağım bir üniversite lazım bu konuda bi yardımcı olsak anlaşılan sen baya kurdu olmuşsun oranın...

  YanıtlaSil